Stres - Stres - Nie stresuj się przy dziecku

lekarze specjaliści > Stres >Stres - Nie stresuj się przy dziecku

Specjaliści Radzą

Stres - Nie stresuj się przy dziecku

Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Dotyczy on nas wszystkich niezależnie od wieku, choć wydawałoby się, że jest to problem tylko dorosłych. Pierwsze poważne stresy dopadają nas, gdy rozpoczynamy edukację. Pierwszy dzień w szkole jest niezwykle istotnym przeżyciem dla 7-latka. Od tego właśnie dnia zależy późniejszy stosunek ucznia do szkoły, nauczycieli i obowiązku uczenia się. Dziecko rozpoczynające naukę jest pełne obaw i lęku, nie wie, co je czeka, czego będą od niego oczekiwać nauczyciele, rówieśnicy, czy odnajdzie swoje miejsce w grupie. Rozpoczęcie nauki przez dziecko jest sytuacją niosącą stres także osobom dorosłym. Denerwują się nauczyciele, babcia i dziadek, ale przede wszystkim rodzice. Lęki i obawy rodziców są w pełni uzasadnione. Rodzice drżą o swoje pociechy każdego dnia, stres wywołuje nie tylko niepewność, czy ich dziecko poradzi sobie z nowymi obowiązkami, czy będzie grzeczne, ale także czy bezpiecznie dotrze do szkoły i z niej powróci. Kulminacją stresu dla dziecka i rodziców są pierwsze sprawdziany i oceny. Później w miarę upływu czasu rodziców denerwuje prawie wszystko: kleks w zeszycie, spóźnienie dziecka, drobne nieporozumienia w szkole. Nie służy to niczemu dobremu, a czasem doprowadza nawet do konfliktów rodzinnych. Stresują się także dzieci. W miarę upływu lat przybywa wiedzy i umiejętności, ale rosną również wymagania pedagogów i rodziców, którym nie łatwo sprostać. Pojawiają się nowe wyzwania przed uczniami i rodzicami, aspiracje, by zasłużyć na miano najlepszego ucznia w klasie. Kształtują się pierwsze poważne ambicje i pragnienia np. chęć zdobycia wyróżnienia i czerwonego paska na świadectwie.

Okresem najbardziej nerwowym jest jednak koniec roku szkolnego. Dla większości młodych ludzi i ich rodziców to okres szczególny. To czas, kiedy dokonywana jest ocena całorocznej pracy ucznia i ważą się losy otrzymania promocji do następnej klasy. Dla 19-latków to moment pierwszej wielkiej próby – egzaminu maturalnego nazywanego popularnie „egzaminem dojrzałości”.

Przełom czerwca i lipca to również okres egzaminów wstępnych do gimnazjów, liceów i na studia.

Niewielki stres ma znaczenie pozytywne, jest bowiem motorem napędzającym do działania i mobilizującym do nauki. Natomiast duży wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Paraliżuje myśli, wywołuje tzw. pustkę w głowie w sytuacji, kiedy niezbędna jest wyjątkowa koncentracja. Doprowadza do rozstroju psychicznego, wywołuje zaburzenia przemiany materii, utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała i może być przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jest częstym sprawcą problemów z zasypianiem prowadzących nawet do bezsenności.

Silny stres u dzieci i rodziców związany z egzaminami i maturą prowadzi do rozwoju sytuacji konfliktowych w domu, narastania nieporozumień i problemów. Widok zdenerwowanych rodziców nie mobilizuje dzieci. Wręcz odwrotnie – stres towarzyszący dorosłym bardzo często udziela się również dzieciom, odbiera im pewność siebie i skutecznie niszczy wiarę we własne siły i wiedzę. Może on doprowadzić nawet do wybuchów agresji dziecka względem rodziców lub odwrotnie. Rodzice, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w sytuacjach silnie stresujących, powinni zachować szczególny spokój ducha. Powinni zadbać przede wszystkim o to, aby w domu zapanowała atmosfera sprzyjająca koncentracji i efektywnej nauce. Aby to osiągnąć, rodzice muszą najpierw nauczyć się walczyć z własnym stresem. Dokładne poznanie i określenie źródeł stresu jest decydujące w zrozumieniu mechanizmów psychologicznych rządzących naszymi emocjami i zachowaniami.

Ważne jest, aby nie tłumić w sobie stresu, ponieważ nigdy nie uda się do końca ukryć negatywnych uczuć przed dziećmi, które posiadają doskonały zmysł obserwacji i z pewnością to zauważą.

Tłumienie stresu nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Może bowiem wywoływać liczne zaburzenia dotyczące zarówno sfery emocjonalnej (niepokój, bezsenność, nadmierne pobudzenia, drażliwość), jak i fizycznej (wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, podwyższenie poziomu cukru we krwi, nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego, pocenie itp.). W rozładowaniu napięcia nerwowego pomogą spacery na świeżym powietrzu, słuchanie muzyki z ulubionej płyty, czytanie dobrej lektury lub wizyta u przyjaciół. Zrelaksowany i wypoczęty rodzic, pełen wewnętrznego spokoju ma szansę stać się najlepszym przyjacielem w trudnych i decydujących momentach życia dziecka. Ucząc dziecko dystansu do czynników wywołujących stres stanie się wzorcem, który warto naśladować. Stanie się ostoją dla swego dziecka, doda mu wiary w możliwości i nawet w przypadku niepowodzenia będzie dla niego oparciem.

Jedną z metod radzenia sobie ze stresem jest stosowanie preparatów ziołowych, do których należy Nervendragees - ratiopharm. Ma on działanie uspokajające i ułatwia zasypianie. Skuteczność preparatu gwarantuje jego unikalna receptura oparta na kompozycji trzech wyciągów roślinnych z: korzenia kozłka, ziela męczennicy oraz szyszek chmielu. Nervendragees - ratiopharm cechuje wysokie bezpieczeństwo stosowania (nie powoduje uzależnienia ). Dostępny jest w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty.

Stres

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.